Home / Sağlık / Lazer epilasyonu yapıldıktan sonra dikkat edilecek hususlar

Lazer epilasyonu yapıldıktan sonra dikkat edilecek hususlar

Lazer epilasyonu uygulandıktan sonra uygulanan bölgede herhangi bir enfeksiyon oluşumunu önlemek için bölge bir süre su ile temas edilmemelidir. Uygulanan bölgede oluşan kızarıklıkları önlemek ve geçirmek için uyuşturucu kremler kullanılmalıdır. Bölgenin güneşle temasına karşı alınacak önlem ise güneş ışınlarını koruyucu a ve b vitaminlerini içeren kremleri üç gün boyunca kullanmalıdır. Bu epilasyon uygulanan bölgede herhangi bir leke oluşumunu önlemek içindir. Epilasyon sonrasın da 2-3 gün sonra kişi rahatlıkla banyosunu edebilir. Hatta uygulamadan üç gün sonra falan epilasyon uygulanan bölgenin keselenmesi kılların dökülmesi açısından olumlu sonuç verir. Kese uygulaması kesinlikle epilasyonun yapıldığı gün uygulanmamalıdır. Deri hassas olduğu için herhangi bir kalıcı izli yaraya sebep olabilir. Lazer uygulamasından yaklaşık bir ay içinde solaryuma girmek denizde güneşlenmek de son derece sakıncalıdır. Güneşlenmek ve solaryuma girmek için kişi en az bir ay beklemelidir.

 

Lazer epilasyonu yaptıran bayanların önce ve sonrasında dikkat etmesi gereken hususlar

Lazer epilasyonu yaptıracak olan bayanlar uygulamaya gitmeden bir ay önce bacak kıllarını almamalıdır. Eğer kıllar çok uzun ise kökten olmaması kaydıyla kıllar kısaltılmalıdır. Uygulamaya gidilmeden üç hafta önce aşırı güneşte kalınmamalı solaryuma girilmemeli denizde güneşlenilmemelidir. Uygulama yapılacak olan bölgenin tüylerinin sarartılmaması şarttır. Uygulama yapılacak olan bölgede makyaj olmamalı ve bölge hijyenik olmalıdır. Ayrıca lazer epilasyonu yapacak olan kişilerin sivilce tedavisi uygulaması yaptırmıyor olması gerekmektedir. Uygulama sonrasında ise bayanların uygulama yapılan bölgeye en az bir hafta süresince makyaj yapmaması güneş ışınlarından korunması solaryuma girmemesi gerekir. Kişinin uygulamadan sonra keseli banyo yapmaması her hangi bir enfeksiyona sebep olacak yerlerde bulunmaması gerekir.

Bronz ciltlerde lazerin etki alanı daha fazladır. Bronz tenlerde lazer uygulandığı zaman ciltte herhangi bir enfeksiyon oluşma riski fazlalaşabilir. Bunun için lazer uygulanacağı zaman bir ay önce kadar fazla güneş ışığında durulmaması gerekir. Lazer yapılacaksa eğer güneşe çıkılacağı zaman lazer yapılacak bölgeleri güneş kremleri ile koruma altına almak gerekir. Lazer epilasyon cihazları günümüzde giderek gelişme göstermektedir. Epilasyon cihazları on yıldan beri başta Amerika olmak üzere tüm dünyada kullanılmaktadır

 

Erkekler lazer epilasyonu uygulamasından önce ve sonra nelere dikkat etmelidir

Erkekler de tıpkı bayanlar gibi lazer uygulamasına gitmeden önce sakal ense boyun gibi kıllarını kökten almamalıdır. Kıllar çok uzamışsa kökten olmamak şartıyla kıllar kısaltılmalıdır. Epilasyon yapılacak bölge temiz olmalıdır. Uygulama yapılacak olan bölgede güneş yanığı olmamalıdır. Uygulamaya gitmeden bir ay içinde solaryuma girilmemeli denizde güneşlenilmemelidir. Çünkü lazer uygulamasından sonra bölgede lekeler oluşabilir. Hatta ciddi ve kalıcı yanıklarda oluşabilir. Herhangi bir sorunun oluşmaması için epilasyon uygulanacak bölge güneş ışınlarından korunmalıdır. Uygulama sonrasında ise erkeklerin bazıları hassas cilt yapısına sahip oldukları için epilasyon uygulamasından sonra cilde bazı hafif kızarıklıklar olabilir fakat korkulmamalıdır çünkü bu kızarıklıklar geçicidir. Uygulama sonrasından hemen sonra banyoya girilmesi pek önerilmemektedir. Fakat acil durumda bir duş alınabilir. Uygulamadan sonra hemen hemen bir hafta kadar güneşe çıkılmaması önerilmektedir. Çıkılıyorsa bile güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır. Uygulama tamamen bittikten sonrada belli aralıklarla kontrole gelinmelidir.

 

Lazer epilasyonu hakkında

İstenmeyen tüyler hemen hemen her kadının korkulu rüyası olmuştur. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için birçok yol vardır. Fakat on yıldan beri istenmeyen tüylere kalıcı çözüm için lazer epilasyon tercih edilmektedir. Lazer epilasyon vücutta oluşan tüylerin kalıcı olarak yok edilmesinde tercih edilen bir yöntemdir. Lazer epilasyon kullanılmadan önce tüy dökücü kremler ağda bantları gibi birçok tük yok etme metodu vardı. Bunlar tüylerin yok edilmesinde etkili fakat kalıcı bir çare değildi. Onun için kadınların kâbusu olan tüylere kesin ve etkili çözüm bulmak için lazer epilasyon hemen hemen on yıldır kullanılmaktadır.

 

Lazer nedir

Lazer ışığı tek bir dalga boyundaki ışığın güçlendirilerek cilde nüfus etmesiyle yapılan bir tedavi sistemidir. Cilde ve kıla rengini veren mel ayın adı verilen boyar madde vardır. Lazer boyar madde tarafından emilerek cildin alt tabakalarına gönderilmektedir. Dolayısıyla bu özellik epilasyon alanında kullanılmasına yardımcı olmaktadır. Kıla siyah renk veren melanin pigmenti alarak kıl köküne ulaştırıyor. Kıl kökünde yüksek bir tahribat oluşturarak kılın o bölgeden uzaklaştırılması ve yeniden çıkmaması sağlanmaktadır. Kıllar vücudumuzda üç evrede bulunmaktadır. Bunlar anajen faz,  katajen faz ve kollajen fazdır. Anejen faz kılların lazerden etkilendiği dönem. Fakat kılların her biri aynı anda hep anejen fazda bulunmuyor.%30 kadarı anejen fazda bulunuyor. Lazer birkaç seans uygulandıktan sonra istenilen sonuca ulaşılabilir.

 

Lazer epilasyonun uygulanma şekli nasıldır?

Lazer epilasyonu uygulanırken farklı aşamalar uygulanmaktadır. Bunların başlangıcında lazer epilasyonu uygulanacak bölge ilk olarak temizlenir ve eğer kıllar çok uzun ise kısaltılarak epilasyon için uygun bir hal alır. Epilasyon aşamalı olarak gerçekleşir. İlk olarak epilasyon yapılacak olan bölgeye ten uyumuna ve kıl renginin uyumuna göre özel bir jel sürülür daha sonra gene ten rengine ve kıl rengine uygun olmak şartıyla lazer epilasyon o bölgeye uygulanır. Uygulama kılın kalınlığına ve kişiye göre 20-50 dakika sürebilir. Herkesin bildiği gibi lazer epilasyonu uzun bir uğraş ve zaman almaz. Seans 15 dakika ile bir saat arasında değişebilir ve tamamen kıllardan kurtulma ve operasyonun tamamlanması 6-8 hafta arasında değişmektedir.

 

Lazer epilasyonda erkeklerin tercihi

Lazer epilasyonu erkekler pek fazla tercih etmemektedir. Fakat çok kıl sorunu yaşayan erkekler kıllarından tamamen kurtulmak için lazer epilasyonuna başvurabilmektedir. Özellikle sporcu erkekler için lazer epilasyon çok etkili bir uygulamadır. Erkekler özellikle sakal kısmında lazer epilasyonunu tercih etmektedirler. Kalın ve sert çıkan sakallar erkekler için korkulu rüya haline gelmiştir. Bunun için kıllardan tamamen kurtulmak isteyen erkekler lazer epilasyonuna başvurmaktadırlar. Kıl dönmesi sorunu yaşayan erkeklerde lazer epilasyonuna başvurmaktadır. Tedavide en erken sonuç göğüs ve sırt bölgesinden alınmaktadır bu bölgelerde etkili çözüm alınmasının nedeni ise orada çıkan kılların hem kalın hem de sert olmasından kaynaklanmaktadır.

 

Erkek ve kadına uygulanan lazer epilasyonunda ne gibi farklılıklar vardır

Kadınlara uygulanan lazer epilasyonu erkeklerde de uygulanmaktadır. Onun için kadın ve erkekte uygulanan lazer epilasyonu arasında hiçbir fark olmamaktadır. Uygulama açısından hiçbir fark olmamasına rağmen seviye açısından farklılıklar olabilir. Bununda nedeni erkeklerin acıya fazla dayanamamasından kaynaklanmaktadır. Bayanlar acıya alışık oldukları için yüksek seviyede bir uygulamayla başlanabilir. Fakat erkeklerde bu seviye daha aşağılarda yer almaktadır. İlk olarak düşük seviyede bir uygulamayla başlanır. Yani sonuç olarak uygulanan yöntem açısından ve sonuç açısından hem bayandan hem erkekten aynı sonuç alınır.

 

Lazer epilasyonunda herhangi bir yan etki görülür mü

Lazer epilasyonu uygulamasından sonra kişide herhangi bir yan etki görülmemektedir. Lazer epilasyonu sadece kıl köküne etki eder etraftaki diğer canlı hücrelere zarar vermediği için herhangi bir yan etki söz konusu olamaz. Farklı lazer çeşidi uygulamaları vardır. Bazı lazer uygulamalarında biraz daha derin köke inildiği için bazı yanmalar lekeler görülebilmektedir. Onun için lazer uygulaması sırasında önce testler yaptırılmalı ve tenimize uygun lazer çeşidi uygulanmalıdır. Bunun dışında uygulamada herhangi bir kalıcı izli yan etki görülmemektedir.

 

Lazer epilasyonu uygulanırken ne derece acı çekilir?

Lazer epilasyonunda çok fazla bir acı hissedilmez. Epilasyon vücudun hemen her yerinde uygulanabilmektedir. Hassas yerlerde uygulama biraz daha acı verici olabilir. Tabiî ki bu da kişiden kişiye değişebilmektedir. Çok hassas bir vücuda sahip olan kişilerde çekilen acı daha fazla olabilir. Uygulamada acı sadece iğne batırır gibi hissedilmektedir. Epilasyon uygulamasında kişiye anestezi verilmez. Tüylerin yok edilmesi için uygulanan diğer yöntemlerdeki gibi acı hissi de yoktur.  Ağda sir ağda gibi yöntemler uygulandığı zaman çekilen acılardan daha az bir acı çekilir ve çözümde kalıcıdır. Onun için lazer epilasyon uygulamasını hemen herkes yaptırabilir.

 

Lazer epilasyonunun uygulandığı bölgeler

Lazer epilasyonu herkesin bütün vücudunda uygulayabileceği bir yöntemdir. Kişi vücudunun her yerine lazer epilasyonu yaptırabilir. Uygulanmadığı tek yer göz çukurlarıdır. İster erkek ister bayan olsun epilasyonu vücudunun her yerinde uygulatabilir. En sık uygulanan yerler bayanlarda bacaklar koltuk altı ve bikini bölgesidir. Erkeklerde ise sakal sırt ve ensede uygulanmaktadır. Kıl olan her yerde uygulanabilmektedir. Lazer epilasyonu uygulamasında uygulama yapılacak bölgenin güneşten yanmamış olması yani tenin bronz halde olmaması gerekir. Çünkü bölge güneşte yandığı için uygulama yapıldıktan sonra ciddi boyutta kalıcı yanık ve lekeler oluşabilir. Onun için uygulama yapılmadan bir ay önce vücudun güneşten korunmasına özen gösterilmelidir.

 

Lazer epilasyonunun yararları

Lazer epilasyonunu uygulayan hastaların hemen hapsinde uzun dönemli epilasyon oluşur.

Lazer epilasyonu şartlarına göre yapılırsa güvenle uygulanabilir.

Lazer epilasyonu vücudun her yerinde rahatlıkla uygulanabilir.

Uygulamasında hastalar fazla ağrı hissetmezler çok rahat uygulanabilir.

Uygulamadan belli bir süre sonra hastada tüylenme olabilir fakat bu tüylenme çok seyrek ve ince olur.

Uygulanması pek zaman almaz en fazla 5-6 saat içinde kişi bütün tüylerinden kurtulabilir.

Kişide alerjiye neden olmaz herhangi kalıcı izli kızarıklık oluşmaz.

Kıl dönmesi olan kişilerin tercih ettiği bir yöntemdir.

Ciltte enfeksiyona yada bir hastalığa neden olmaz.

 

Lazer epilasyonunun zararları

Uygulama her hastada aynı tepkiyi vermeyeceği için belli testler yapılmadan yüzde yüz herkeste başarı ile uygulanamayabilir.

Uygulama yapıldıktan sonra bazı hastalarda istenilen sonucu veremeyebilir her hastada aynı sonucu vermez olumlu sonuç alınan hastalar genelde açık tenli kişiler ve kıl rengi koyu olan kişilerdir.

Kıl rengi beyaz grimsi kızıl ya da sarı olan kişilerde istenilen sonucu göstermez.

Rengi bronz olan kişilere epilasyon yapılmaz bu kişilerin ten renginin açılması beklenmelidir.

Lazer epilasyonunu uygulayan kişiler alanında uzman değilse kişide cilt yanmalarına enfeksiyona ya da kalıcı izli yanıklar oluşmasına neden olunabilir.

Uygulama sırasında mutlaka gözlere lazer ışınından koruyucu gözlük takılmalıdır.

Kesinliği tam ispatlanmasa bile gebelerde lazer epilasyonunun yapılması önerilmemektedir.

Vücutta uçuk olan bölgelere enfeksiyon olan bölgelere lazer epilasyonu uygulanmamalıdır.

Lazer epilasyonu maliyeti yüksel bir uygulamadır.

 

Lazer epilasyon işlemi kimlerde uygulanır kimlerde uygulanmaz
İstenmeyen tüylerinizden kurtulmak için hızlı ve güvenilir bir yol arıyorsanız cevap hiç tereddütsüz lazer epilasyondur. Lazer epilasyon işlemi ile vücudunuzda bulunan kıl hücrelerinin büyümesini sağlayan kök kısımlarına özel bir ışının gönderilmesi ile bu kök hücreleri yok etmek ve böylece kılların çıkmamasını sağlamak olarak özetlenebilir. Bu işlem sırasında ne kadar ışın kullanılacağı yani verilecek lazer ışınının dozu kişiden kişiye değişiklik gösterir. Çünkü melanin adlı madde her kişide farklıdır. Uygulama da zaten gönderilen ışın bu melanin maddesi tarafından emilir. Bundan dolayı bu melanin maddesi kişide ne kadar olduğu hesaplanır ve ona göre belirli bir dozda ışın gönderilir. Fazla doz verilirse kıllar haricinde cilt zarara uğrar ve yara izleri oluşur. İşlem güvenilirliğini arttırmak için son yıllarda birçok hassas makine geliştirilmiştir. Soğutma sistemine sahip olan bir lazer tekniği bunlardan biridir. Bu sayede lazer ışınına bağlı ısının ciltte zarar oluşturmaması sağlanır. Bu şekilde tüylerinizden kalıcı olarak güvenli bir şekilde kurtulabilirsiniz. Işın cilde gönderilir ve derideki hücrelerde bulunan melanin maddesi ile emilir bu ışın hücrelere girdiğinde ise hücreleri tahrip ederek bir daha kıl hücresi üretmesi engellenmiş olur.

Saç rengi gri ve beyaz olan kişiler, yakın dönemde güneşlenmiş veya başka tür bir lazer ışın tedavisi gören kişiler, deri hücrelerinde melanin pigmenti azlığı veya çokluğu bulunan hastalar, Tetracycline veya retinoidler isimli ilaç alanlar zira bu maddeler kişiyi ışığa karşı hassaslaştırırlar. Bu ilaçlar devamlı kullanılıyorsa lazer epilasyon işleminden üç veya dört hafta önce kesmek gerekir. Ayrıca, daha önce Herpes enfeksiyonu geçirmiş olanlar kişilerde lazer epilasyon işlemi uygulanmamalıdır. Lazer epilasyon işleminin çeşitli tipleri vardır. Işın gönderilecek cilt açık renkse ve kıllar yeterli derecede  siyah ise Alexandrite Lazer (755 nm) Sistemi en etkili yöntem olacaktır.

Daha koyu renkli ciltlerde ise ND Yag 1064 nm isimli lazer işlemi kullanılmaktadır. Bu  lazer teknolojisi aslında  damarlarda meydana gelen telenjektazilerin tedavisinde, çeşitli  damar hastalıklarının tedavisinde kullanılan güvenli, kolay ve etkili bir yöntemdir. Bu Lazer Sistemleri, ayrıca ince ve açık renkli kıllarda etkili bir epilasyon sağlar.

Lazer epilasyon uygun olan kişiler

Lazer epilasyon 12 yaşından küçük çocuklara yapılmaz. Tüy rengi koyu olan herkese lazer epilasyon uygulanabilir. Açık renkli tüyleri olan kişilerin melanin pigmentleri az demektir. Bu kişilere lazer epilasyon uygulansa bile melanin pigmenti az olduğundan ışın yeteri kadar emilemez ve epilasyon işleminde istenen başarı sağlanamaz.

 

Epilasyon merkezini seçerken dikkat etmemiz gerekenler

Her işte olduğu gibi başarıda ve kalitede en önemli faktör deneyimdir. Lazer epilasyon uygulatacağınız merkezi seçerken mutlaka deneyimli bir yeri seçmelisiniz. Maalesef birçok epilasyon merkezi doktor bile bulundurmayan ve sırf kısa zamanda para kazanmak için yeni açılmış pek tecrübesi olmayan yerlerdir. Kısa zamanda daha çok para kazanmak uğruna bilimle ve etikle hiçbir alakası olmayan ve sağlık için çok zararlı uygulamalar yapılan bu merkezlerde mağdur olmamak için araştırma yapmalısınız. Yanlış uygulamalar sonucu kıllar tamamen yok olmamakta ve sonradan yeniden çıkan kıl sorunu görülebileceği gibi bazı uygulamalar sonucu kalıcı yanık izleri bile meydana gelebilir. Sağlık Bakanlığı bu yanlış işlemler sonucu birçok zarar veren kuruluşlara karşı önlem olarak doktor bulundurmayan ve ticari amaçlı açılan merkezleri iptal etme kararı almıştır. Sadece lazer epilasyon üzerine hizmet veren ve başka kozmetik işlemler ile uğraşmayan uzmanlaşmış personeli bulunan ve yalnız gelir kazanmak amaçlı kurulmayan lazer epilasyon kuruluşlarını seçiniz. Tıp doktoru mevcut olmayan ve sorularınıza profesyonel ve bilimsel cevaplar veremeyen sokak arası yerlere giderek sağlığınızı tehlikeye atmayın.

 

Lazer epilasyonunda kullanılan dijital spektrofotometre cihazı

Lazer Epilasyon işlemi temelde lazer ışını kullanılarak kıl kökünü tahrip edip bir daha kıl üretimi olmayacak şekilde hasara uğratmak ve böylece kıl üretme hücresinin yeni kıl üretimine mani olmaktır. İşlem hassas ayarlara dayanır çünkü ışınının dozu doğru ayarlanamazsa, mesela olması gerekenden az doz uygulanırsa kıl kökleri yeteri kadar tahrip olmaz ve sonradan kıllar yeniden çıkmaya başlar. Lazer ışınının dozu normalden daha fazla olursa ciltte tahrişler ve yanık izleri oluşur. Lazer epilasyonu uygulanacak cildin özellikleri farklılık gösterir. Melanin pigmenti ve kanda hemoglobin pigmenti ve cildin ışığı yansıtan bazı özellikleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Bunun için her kişinin cildine uygulanacak lazer epilasyon ışını dozunu ayarlamak çok zor ve riskli bir iştir.

Dijital spektrofotometre cihazı kişinin tüm bu özelliklerini değerlendirip uygun olan doz miktarını bize bildirir ve bundan dolayı lazer epilasyon için en güvenli yöntemdir. Her lazer epilasyon işlemi öncesi zamanda ciltteki değişiklikler dijital spektrofotometre cihazı ile takip edilmeli ve lazer epilasyonda uygulanacak ışının dozu gerekirse tekrar ayarlamalıdır. Lazer Epilasyon yaptıracağınız kuruluşun dijital spektrofotometre cihazı olmasına dikkat ederseniz çok daha güvenilir bir hizmet alabilirsiniz.

 

Lazer epilasyon için merak edilen sorular?

Lazer epilasyon hangi bölgeler için uygundur?

Göz kapakları dışında kalan vücudun tüm alanlarına lazer epilasyon uygulanabilir. İşlem sırasında gözleri koruyan özel geliştirilmiş gözlükler kullanılır.

Her seansın süresi ne kadardır?

Lazer epilasyon uygulanacak kişinin cilt özelliklerine göre ve uygulanan işleme göre çok değişiklik gösterir. Ortalama bir süre verecek olursak yüz 5-6 dakika, bıyık 1-2 dakika, bacaklar 1 saat gibi bir sürede tamamlanabilir.

Lazer epilasyon sonrası ciltte gelişebilen olumsuzluklar nelerdir?

Lazer epilasyon uygulandıktan sonra ciltte yarım saat kadar sürebilen bir kızarıklık görülebilir. Bu kızarıklık geçici olup zararlı bir lezyon değildir. Soğutma sistemine sahip olmayan eski tip lazer epilasyon cihazları ile yapılan epilasyonlarda cilt derisinin en üst tabakası epidermis yanıklarına bağlı olarak ciltte yanık izleri kalma ihtimali yüksektir. Bundan dolayı epilasyon uygulatacağınız merkezde soğutma sistemli cihazların olmasına dikkat ediniz.

 

Hamile kadınlar lazer epilasyonu tercih etmeli mi?

Lazer epilasyonunu hamile bayanlar kesinlikle kullanmamalıdır. Zaten ülkemizde ve dünyada da hamile bayanlara lazer epilasyonu uygulanmamaktadır. Fakat bazı yerlerde lazerin sadece kıl köküne etki yaptığı etrafındaki canlı tabakaya zarar vermediği ve bundan dolayı hamilelerde uygulanmasında bir sakınca görülmedi gibi haberlere rastlanmaktadır. Fakat hiçbir hamile üzerinde lazer epilasyonu uygulaması yapılmadığı için zarar verir yada vermez gibi bir söylem doğru olmaz.

 

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir